çünkü bütün mevzular feminizme çıkar

bu bloğu hayata geçirme isteğimiz aslında, feminist mücadelenin kazanımlarının ve gücünün görünür olması için “feminizm” kavramının da gündelik hayatta, etrafında dolanmaksızın, doğrudan ve yüksek sesle dile getirilmesine katkıda bulunmak arzumuzla oldukça ilişkili.

biraz da, akacak mecra bulamayanlar için toplumsal cinsiyet mevzularında her türlü nitelikli yazı ve görsel üretimine alan açmak istiyoruz. herkesin bir medyası var şu çağda. ama biraz bir arada olmaya ve birlikte ortak mecralarda bir şeyler üretmeye de ihtiyacımız var sanki…

hacettepe üniversitesi iletişim fakültesi lisans ikinci sınıfların zorunlu dersi olan “toplumsal cinsiyet ve medya” dersinin katılımcılarının ürettikleri çalışmaları yayınlamak istedik önce. sonra, fakülte’nin iletişim bilimleri yüksek lisans programında yürüttüğümüz “feminist teori ve medya çalışmaları” dersinde ve kültürel çalışmalar ve medya yüksek lisans programında yürüttüğümüz “erkeklik kültürleri” derslerinde de katılımcı arkadaşlarımız hiç fena olmayan şeyler üretiyorlardı. Onlardan da bir şeyler ekleriz aslında dedik. sonra bir de baktık toplumsal cinsiyet meselesine temas eden pek zihin açıcı tezler de yazılıyor fakültede. onlar da biraz katılsa ya dedik.

velhasıl, bu blog, hacettepe üniversitesi iletişim fakültesi hocaları ve öğrencilerinin başlattığı, fakat tüm öğrencilerin ve akademisyenlerin, hatta tüm üniversite emekçilerinin katkısına açık bir birlikte üretme zemini olsun diyoruz. yolu feminizmden geçen herkesi bekliyoruz. zira feminizm herkes içindir.

emek çaylı rahte
gökçe baydar çavdar
ertan ağaoğlu