Konumuzun da gerektirdiği gibi kız ve erkek çocuklarının, toplumsal cinsiyet üzerinden inşa düzenine nasıl küçük yaştan maruz kaldıklarını ispatlamak üzere yola koyulduk. Öncelikle oyuncak satışı yapan mağazalara odaklandık ama Armağan Oyuncak ve LocoPoco mağazaları fotoğraf ve video çekmemize izin vermediği için farklı mağaza arayışına koyulduk.

D&R’daki çocuklara yönelik eşyalara odaklandığımızda; çanta, kalem, tarak, hikaye/boyama kitaplarının tasarımlarının mavi, siyah, kırmızı renkli yani erkeklere yönelik olduğunu, kızlara yönelik olanlarının ise pembe, mor odaklı olduğunu gördük.

Bunun gibi “IsabelAbbey” mağazasındaki oyuncaklarında aynı şekilde kategorileştiğini gördük. Aynı zamanda dikkatimizi çeken diğer nokta ise erkeklere yönelik tasarlanan oyuncakların “silah, kılıç, kalkan, tabanca” gibi şiddet eğilimini arttıracak aletlerin ‘masumlaştırılmış’ biçimde vücut bulduğunu gördük. Kız çocuklarında ise durumlar tam aksine “taç, makyaj malzemeleri, ütü, çamaşır makinesi, bebek” gibi kadınsı yönlerinin baskınlaşmasına yönelik kodlama yapacak aletlere odaklandığına şahit olduk. Ve yine boyama ve hikaye kitaplarını incelediğimizde; kız çocukları kullanımına sunulan kitaplarda “prenses” figürü ön plandayken, erkeklerde ise ‘süper kahraman’ konulu kitaplar söz konusuydu.

Aynı şekilde oyuncak mağazalarından çıkıp giyim mağazalarına göz attığımızda karşılaştığımız sonuç şaşırtıcı değildi. Kızlarda kullanılan renkler pembemsi renkler olurken, sim ve taşlı kıyafetler göz alıyordu. Etek ve elbiselerin yoğunlukta olduğu reyonlarda pantolona dahi az rastlanıyor, onun yerine tayt kullanımı tercih ediliyordu.

Erkeklerde ise beklediğimiz gibi mavi, siyah, yeşil tonları ağırlıkta olurken; papyonlu, fötr şapkalı kıyafetlerin çokluğunu görmezden gelmek mümkün değildi.Sonuç olarak, günlük hayatımızda karşımıza maalesef sık sık çıkan cinsiyet ayrımı; metalaşan bebek ve çocuk ürünlerinden itibaren hayatımıza işlenmeye, yaşamımıza yoğrulmak üzere raflarda yerini almaya devam ediyor.

Öyle ki bebek emziklerinin pembe ve mavi diye ikiye ayırıp üzerine kız/erkek damgası vurmanın başka açıklaması olamaz, öyle değil mi?